Strony

Polski rynek Androida

Z okazji tysięcznej instalacji programu Transportoid chcę podzielić się androidowymi statystykami zebranymi podczas pracy nad projektem. Niniejszy krótki raport składa się z dwóch części: pierwsza opisuje rynek Androida w Polsce, druga skupia się na wzroście popularności programu Transportoid. Nie znam innego podobnego opracowania dotyczącego Polski, sądzę więc, że dane i wykresy z pierwszej części mogą mieć pewną wartość dla autorów androidowych aplikacji kierowanych na rodzimy rynek.

Wstęp: Transportoid jest programem do prezentacji rozkładów i wyszukiwania połączeń w sieci komunikacji miejskiej. Jest programem darmowym, obsługuje obecnie 11 miast, rozkłady jazdy są przygotowywane przez ochotników (format danych jest otwarty, każdy może dodać rozkłady dla swojej miejscowości). Przy każdym kontakcie z serwerem – podczas sprawdzania i pobierania aktualizacji – Transportoid przekazuje następujący zestaw informacji: losowy numer identyfikacyjny niezmienny dla danej instalacji, wersję systemu operacyjnego oraz nazwę urządzenia umieszczoną w ROM-ie. Dzięki temu, że każdy użytkownik musi pobrać co najmniej jeden rozkład, zebrana próba obejmuje wszystkich którzy wypróbowali program. Ponieważ zaś sama aplikacja jest skierowana do masowego odbiorcy, wyniki można moim zdaniem uogólnić na całą populację użytkowników Androida w Polsce.

Próba statystyczna o rozmiarze 1004 instalacje została zebrana w dniach 10.02.2010 – 04.04.2010. Bazą dla poniższego opracowania jest pierwsze połączenie zainstalowanej kopii Transportoida z serwerem. Wielokrotne instalowanie i odinstalowanie aplikacji skutkuje wielokrotnym policzeniem jednej osoby/urządzenia. Autor sądzi jednak, że taka praktyka nie miała miejsca lub była rzadkością – to liczba instalacji wg. Android Marketu przewyższa liczność zebranej próby, stąd podejrzenie, że część obcojęzycznych użytkowników porzuciła program nie pobierając ani jednego rozkładu (nie zostali więc oni ujęci w tym opracowaniu).

ANDROID W POLSCE

Rozkład wersji systemu Android wśród użytkowników aplikacji Transportoid


(kliknij aby powiększyć)

Spora popularność modeli HTC Magic i HTC Hero przekłada się na zaskakująco duży udział w rynku przestarzałej wersji Androida 1.5 – zainstalowanego na ponad połowie urządzeń! Jest to istotną niedogodnością dla autorów aplikacji, którzy muszą wybierać między szeroką bazą potencjalnych użytkowników a atrakcyjnymi możliwościami nowszej platformy. Można mieć nadzieję, że większość użytkowników HTC Hero skorzysta z zapowiadanej aktualizacji do wersji 2.1, wówczas udział wersji 1.5 spadłby poniżej 1/3 ogółu. Sprzedaż aparatów ze starymi wersjami systemu będzie szybko maleć, jednak ich obecność na rynku będzie odczuwalna jeszcze przez dłuższy czas.

Rozkład modeli aparatów wśród użytkowników aplikacji Transportoid


(kliknij aby powiększyć)

W zestawieniu królują aparaty HTC, gdyż to one stanowią trzon androidowej oferty u polskich operatorów komórkowych. Swoją obecność zaznacza też Motorola Milestone, która w opisywanym okresie nie była jeszcze oficjalnie wprowadzona na polski rynek. Niespełna czterdzieści Nexusów One to i tak dużo zważywszy, że model ten jest dostępny jedynie w sprzedaży wysyłkowej z USA.

Szacunkowy udział zrootowanych urządzeń wśród użytkowników aplikacji Transportoid


(kliknij aby powiększyć)

Urządzenia zrootowane, czyli wyposażone w nieoficjalną, załadowaną przez użytkownika wersję oprogramowania, wykryto na podstawie dwóch poszlak: niestandardowej nazwy aparatu umieszczonej w ROM-ie oraz nowszej wersji Androida niż oferowana przez producenta. Szacunek może być zaniżony, gdyż alternatywne oprogramowanie może zgłaszać takie same wartości, jak software oryginalny. Z drugiej strony Transportoid był aktywnie promowany na forum serwisu android.com.pl, gdzie udział majsterkowiczów jest większy niż wśród ogółu użytkowników. Rzeczywisty udział zrootowanych urządzeń jest trudny do określenia, opublikowaną wartość szacunkową należy traktować z rezerwą.

TRANSPORTOID


(kliknij aby powiększyć)

Program Transportoid został zaanonsowany na forum android.com.pl w dniu 11.02.2010. Na początku dostępny był wyłącznie z rozkładami Wrocławia i wymagał ręcznej instalacji z pliku APK. Pierwszy duży skok popularności odnotowano po umieszczeniu programu w Android Markecie (15.02.2010), następny – po rozszerzeniu oferty rozkładów o Opole i Kraków (21.02.2010). Przez cały marzec wzrost liczby użytkowników utrzymywał stabilne tempo około 20 osób dziennie. Publikowanie rozkładów kolejnych miast nie przekładało się wbrew oczekiwaniom autora na kolejne odczuwalne wzrosty, z drugiej strony także okresy bez nowych rozkładów i nowych wersji nie wiązały się ze spadkami.


(kliknij aby powiększyć)

Jak łatwo zgadnąć, najwięcej użytkowników przyciągnęły największe miasta. Szczególnie wyróżnia się tu Kraków, któego rozkłady pobrała ponad 1/3 użytkowników Transportoida. Oczywiście udział ten będzie z czasem maleć, gdyż Kraków był trzecim dostępnym rozkładem a dziś program obsługuje już jedenaście miast i liczba ta na pewno wzrośnie.


(kliknij aby powiększyć)

Te same dane w innym układzie – oś pozioma ilustruje liczbę dni od premiery każdego z rozkładów. Widać, że dla Wrocławia dynamika wzrostu spadła zauważalnie po 45 dniach, czy tak samo będzie w przypadku innych miast? Być może odpowiedź na to pytanie znajdziecie za rok w opracowaniu „Polski rynek Androida 2011″.

Opublikowano 12 kwietnia 2010

Autor opracowania: Tomasz Zieliński
tomasz.zielinski@gmail.com

Zezwalam na cytowanie wyników opracowania i kopiowanie grafik pod warunkiem zamieszczenia linku do źródła: http://archiwum.transportoid.com/polski-rynek-androida/

Comments are closed.


  • Kanał RSS
  • Blip
  • Twitter
  • Facebook
Social Slider