Strony

O Transportoidzie opowiem w Brukseli; ciąg dalszy starań o rozkłady MPK Kraków

Dziś napiszę o dwóch tematach. Pierwszy nawiązuje bezpośrednio do grudniowej notki – wspomniałem wówczas, że Transportoid został opisany w dodatku do sprawozdania z oceny różnych modeli dostarczania oraz odpłatności za PSI (informacje sektora publicznego), raport został przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej. Jak się okazuje, to nie koniec tematu.

W drugiej połowie czerwca w Brukseli odbędzie się drugie Zgromadzenie Cyfrowe (Digital Agenda Assembly) organizowane w ramach Europejskiej Agendy Cyfrowej (Digital Agenda for Europe). Zostałem zaproszony na to wydarzenie, by w ramach warszatów Dane (Data) opowiedzieć o doświadczeniach w pozyskiwaniu informacji rozkładowych na potrzeby mobilnej aplikacji Transportoid, co będzie wstępem do dyskusji o ponownym wykorzystaniu informacji wytwarzanej przez sektor publiczny.

Jak już pisałem, najbardziej pozytywnym przykładem jest Wrocław, który od bez mała dziesięciu lat publikuje rozkłady w formacie XML. Skrajnie odmienne doświadczenia mam z MPK Kraków, co opisałem tutaj i tutaj. Przez dwa tygodnie próbowałem dodzwonić się do p. Mariusza Szałkowskiego, dyrektora ds. przewozów, by dać MPK Kraków szansę na uniknięcie blamażu na forum międzynarodowym. Starania były bezowocne więc pozostawiam sprawy naturalnemu biegowi. Polityczna wola otwierania danych publicznych nie słabnie, może oprócz instytucji kroczących na czele zmian potrzebujemy też silnych przykładów negatywnych?

Płynnie przechodzimy do tematu drugiego – sprawa rozkładów MPK Kraków. Złożenie skargi do sądu administracyjnego odwlekałem (lecz zrobię to tuż po weekendzie), chcąc poznać odpowiedź Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportou w Krakowie na kilka interesujących mnie pytań. W dniu 16 marca wysłałem do ZIKiT pismo w którym naświetlam temat sporu z MPK Kraków oraz zadaję takie pytania jak: „Czy mogą Państwo otrzymywać od MPK kopię aktualnej bazy danych i udostępniać ją w sposób zautomatyzowany zainteresowanym podmiotom? Czy w Państwa opinii baza danych z rozkładami jazdy MPK Kraków kwalifikuje się do ponownego wykorzystania informacji publicznej zgodnie ze znowelizowaną ustawą o dostępie do informacji publicznej?„.

Na odpowiedź przyszło mi czekać aż dwa miesiące, gdyż – cytuję pismo otrzymane po miesiącu – „z uwagi na wielowątkowy oraz szczególnie skomplikowany charakter sprawy odpowiedź nie może zostać udzielona w terminie w terminie przewidzianym w KPA”. 15 maja czyli po dwóch miesiącach rozplątywania wątków ZIKiT odpowiedział, że własnej kopii bazy danych rozkładowych nie posiada, natomiast sformułował następującą opinię:

Aplikacje mobilne ułatwiające dostęp do rozkładów jazdy komunikacji publicznej są w ocenie ZIKiT znaczącym ułatwieniem dla pasażerów. [...] Ponadto w opinii tutejszej jednostki, rozkład jazdy komunikacji publicznej MPK S.A. stanowi bazę danych rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 o ochronie baz danych [...] a zatem podlega udostępnieniu w celu ponownego wykorzystania na zasadach określonych w rozdziale 2a znowelizowanej ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Tak więc drodzy Państwo, po raz kolejny spudłowałem, tracąc na to w dodatku dwa miesiące. Nie uczę się. Naiwne myślenie, że administracja samorządowa to spójna całość, nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. ZIKiT to nie Urząd Miasta, a to właśnie UM publikuje na oficjalnej stronie Krakowa… rozkłady jazdy. I to w innej postaci niż MPK. Czyli mają swoją kopię bazy!

Platforma e-PUAP – bardzo polecam – działa całą dobę, więc wczoraj (właśnie minęła u mnie północ) wysłałem dwa wnioski o dostęp i ponowne wykorzystanie informacji publicznej skierowane do Urzędu Miasta Krakowa. Pierwszy dotyczy dokumentów na bazie których MPK przekazuje dane miastu (choć nie tylko), drugi dotyczy przekazania mi przez miasto bazy danych otrzymanej od MPK (choć nie tylko). Wątkiem pobocznym jest oprogramowanie, za pomocą którego baza konwertowana jest do postaci stron WWW – ciekaw jestem, ile kosztowało i kto je sporządził.

W dzisiejszym odcinku to już wszystko. Na pewno opiszę wrażenia z Brukseli, poinformuję też o dacie i miejscu rozprawy w sprawie skargi na MPK Kraków. Nie omieszkam donieść, gdy Transportoid wzbogaci się o jakąś nową funkcję; dzisiejszy wieczór został niestety zużyty na niekodowanie.

Comments are closed.


  • Kanał RSS
  • Blip
  • Twitter
  • Facebook
Social Slider