Strony

Czwarty rok dobroczynności za nami

Minął kolejny rok, kolejnych kilka tysięcy złotych przekazaliśmy Polskiej Akcji Humanitarnej. Od samego początku istnienia Transportoida wspieramy inicjatywę poprawy dostępu do wody pitnej i sanitariatów. Wciąż dużo nam brakuje do własnej studni, ale z czasem się uzbiera. Na dobroczynność przekazujemy 20% zysku z każdego sprzedanego abonamentu.

Czasem słyszy się głosy, że pomoc humanitarna to kropla w morzu potrzeb a zresztą nawet i ona zostanie rozkradziona. Tymczasem to nieprawda, prostymi środkami można podnieść jakość życia całych społeczeństw. Przykład: w ciągu 25 lat liczbę przypadków polio zredukowano z 350.000 rocznie w 125 krajach do mniej niż 400 zachorowań w 3 krajach w 2013 roku. Także czysta woda to mniej zatruć i chorób, więcej osób czynnych zawodowo i więcej czasu na aktywności niezwiązane z transportem wody, naukę i pracę zarobkową.

Chciałbym polecić dwa źródła – pierwsze to wystąpienie Hansa Roslinga (polskie napisy) na konferencji TED w 2007 roku ilustrujące tezę, że wiele krajów określanych niegdyś mianem Trzeciego Åšwiata przegoniło już poziom cywilizacyjny krajów Zachodu sprzed zaledwie kilku dziesiątek lat. Drugie źródło to tegoroczny list Billa Gatesa, w którym rozprawia się on z mitami, że biedni pozostaną biedni a pomoc międzynarodowa nie przynosi efektów (niestety brak polskiego tłumaczenia).

Na zdjęciu Bill Gates, Accra, Ghana, 2013

Comments are closed.


  • Kanał RSS
  • Blip
  • Twitter
  • Facebook
Social Slider